„EDEK Ś-WIRUS” - filmowy projekt edukacyjny


Tym razem projekt z obszaru edukacji, który był totalnym eksperymentem, bo praca nad spektaklem z uczniami warszawskiej szkoły na Raszyńskiej odbywała się w sieci w czasie pandemii. 

Zaproszenie do projektu przyjęli aktorzy zawodowi: Andrzej Żak z Teatru Miniatura, Dorota Androsz z Teatru Wybrzeże, Artur Janusiak z Teatru Ateneum w Warszawie oraz mieszkańcy wsi Tarczyn, w której odbyła się większość prac nad projektem. Zrobiło się wydarzenie międzypokoleniowe. i jakieś graniczne, jak sama pandemia. 

A wszystko przez Ś-Wirusa, który obudził mnie którejś nocy, w czasie, gdy byliśmy jeszcze w głębokiej izolacji i wmyślił mi cały ten trans. Dzieci były wtedy zdezorientowane, uwiązane do komputera aż do kresu sił. Jak zrobić spektakl w sieci? Bez realnego kontaktu, bez teatralnej podłogi? Jak zrobić film z czterech przysłanych rysunków?

To co powstało, w górach, pod lipą, w kamiennym domu, ze świałła i cieni na ścianach - a przed wszystkim jako wynik spotkań na odległość - zaskoczyło nas. Możliwa okazała się relacja uczniowie - nauczyciel, niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm tych młodych młodzi. Wręcz jakby role się odwróciły, bo my, jako twórczynie, podarowałyśmy sobie wręcz euforyczną, jakąś wolnościową atmosferę. A potem montowałyśmy z tych wszystkich nadesłanych kawałków: nierównych, każdy z innego nośnika - ale jakże cennych! Z tych zamknięć, z tych pokoi, samotnych. Z tych światów wycofanych, które nagle się otworzyły, paradoskalnie przez pandemię, bo ... Bo do projektu zgłosiły się Dzieciaki, które: "Nigdy nie przyszłyby do niego w realnym świecie..."

Tekst i reżyseria: Rita Jankowska 

Muzyka i montaż: Aga Viburno

 

tutaj można obejrzeć całość:

https://youtu.be/9pIs_BIlabw

 

Kameralna premiera filmu odbyła się w małej karkonoskiej wiosce Tarczyn, na górze Kuttenberg, w stajni Violi Wojnowski. Nie przyjechali na nią z Warszawy młodzi aktorzy, ale uczestniczyli w niej zaproszeni mieszkańcy z okolic.





                                                Foto: Aga Viburno


                                Foto: Andrzej Żak

Kilka dni temu  nasz film zdobył ZŁOTEGO KOPERNIKA na XI FESTIWALU FILMÓW EDUKACYJNYCH EDUKINO w kategorii: Ludzie & Wyzwania.

A wcześniej zakwalifikował się do półfinału 31 Konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży.



 
 


Komentarze

Popularne posty